'Ha szereti a feleségét, vigye arrébb a konyhát'
További Belföld cikkek
- Magyarország nagy részére kiadták a figyelmeztetést
- Bezsongtak a szegedi fiatalok, olyan jól lehet majd keresni a szegedi BYD üzemben
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Repedések a volt pártházon
Tekintse meg képeinket! |
Bármelyik utcába hajtunk be, Krucsai képviselő nem győzi mutatni: "Ők tegnap szóltak, hogy megrepedt a házuk." "Nézd, mekkora repedés." "Mindjárt kidűl az oldala." Súlyosan sérült a volt pártház, a keleti sarka kiszakadt. A titokzatos föld alatti mozgások nem válogatnak ideológiai alapon: a templomon is - legalább öt-hat helyen - függőleges repedések jelentek meg.
Egyszer csak kiszakad
"Nem akarunk minden segítséget az államtól várni, van egy kis földünk, az is hoz valamit" - ad leckét neoliberalizmusból a munkanélküli Czene Gézáné, aki nyugdíjas férjével, a kenderillatú román Club cigarettát szívó Géza bácsival él harmincéves, betonalapra épült téglaházban. Több ujjnyi, méterhossznyi repedések a falakon, amelyek úgy törnek meg, hogy félő: egy-egy helyiség egyszer csak kiszakad a házból. "Éjjel gyakran recsegés-ropogás ébreszt minket, a plafonról por hullik az ágyunkra" - panaszolja Czene Gézáné.
"Ha szereti a feleségét, vigye arrébb a konyhát" - az építési hatóság ennyit tudott tanácsolni Gál Gáspárnak. A nyolcvanas évek közepén épült ház konyháján az ismert repedések. Egy-két aszályos hónap és a konyha, a szó szoros értelmében, kifordul a házból. Gálék a módosabbak közé tartoznak. Disznót hizlalnak, fóliáznak, dinnyéznek. Udvarukban teherautó és egy viszonylag új Skoda. A nagy ház helyreállítása öt-hatmillió forintba kerülne, a környéken az ilyen házat békeidőben sem lehet két-hárommilliónál több pénzért eladni.
Szabadságon a Hatóság
A bűnösnek tartott kút és a templomtorony |
Az önkormányzati képviselő szerint Csanádiné "alig néhány házat" mért eddig fel. A károkat a "csatornázás elmulasztására" és az aszályra fogja, valamint "azzal fenyegetőzik, hogy megbünteti az engedély nélkül épített melléképületek tulajdonosait". "Volt itt árvíz, amikor a románok ránk engedték a vizet, hároméves aszály, belvíz, de egy repedés sem keletkezett a házakon" - mondja a képviselő. Ilyen ütemben a pekingi olimpia évére lehet felmérni az összes házat - ha addig el nem süllyed a falu.
Varga Gábor polgármesternek a Belügyminisztériumban azt mondták: ha nincs megfelelő építész, az a falu baja, amíg a házakat föl nem mérik, addig a házak kitámasztását sem tudják fizetni. Miért nem tudnak házanként negyven-ötvenezer forintért független szakértőt hívni?, tették fel a naiv kérdést Pestről a csontszegény önkormányzatnak.
Csanádi Istvánné, a Mezőkovácsházi Kiemelt Építésügyi Hatóság szabadságon van. A Hatóság munkatársa megígérte, hogy faxon közleményt juttat el az Index szerkesztőségébe, de ez nem történt meg, sőt, másnap már telefonon sem sikerült kapcsolatba lépni vele.
A vízművekre gyanakodnak
Egyszer csak kifordul a szoba a helyéből Klikk a képre! |
Karsai "kisebb méretű földrengésként" írja le a Medgyesbodzáson történteket. A vízkitermelés miatt a sóderes-homokos talajréteg összeesik, ez okozza a föld mozgását, a falu süllyedését. A képviselő tavaszra ígéri a független szakértői véleményt és a felelősség megállapítását, ebben a Magyar Tudományos Akadémia munkatársai is segítenek, akik egy kutatási program részeként, ingyen elvégeznék vizsgálatot. Ha bebizonyosodik a megyei vízmű felelőssége, akkor a falu polgári pert indíthat.
Nem jó helyen
A vízműveken kívül a MOL-t is gyanúsítják a károkozással - habár jóval kisebb vehemenciával. A kilencvenes évek elején próbafúrásokat végeztek A faluban azt beszélik, hogy találtak is gázt, mégis gyorsan levonultak a területről. "Talán rájöttek, hogy a gázkitermelés milyen károkat okozna Medgyesbodzáson, ezért nem folytatták a bányászatot" - találgat a polgármester, akit tavaly időközi választáson erősítettek meg tisztségében, mivel vállalkozásai és tisztsége összeférhetetlennek bizonyult. Azóta társadalmi munkában vezeti az egyre több gondot okozó falut.
"Nem jó helyen kopogtatnak" - mondta Solymosi Ernő, a Békés Megyei Vízművek Rt. vezérigazgató-helyettese. A házakon keletkezett repedések és a vízkitermelés nem hozható összefüggésbe. A tíz éve keletkezett repedések idején született szakvéleményre hivatkozik: a házakat agyagalapú talajra építették. Erre az a jellemző, hogy nagyobb mennyiségű nedvesség esetén az agyag kitágul, aszálykor - a vízveszteség miatt - a térfogata csökken. Ez, a szakvélemény szerint, megfelelő technikájú alapozással kiküszöbölhető. Solymosi szerint a vízkivétel során üreg nem képződik, a kitermelt víz természetes módon pótlódik. A napi tízezer köbméternyi termelés negyvenkét településen, hatvan kilométeres körzeten belül 240 ezer ember vízellátását biztosítja.
A medgyesbodzásiakat nem hatják meg az érvek. Az elmúlt hónapok polgári engedetlenségi mozgalmainak bizonyos sikere hatására elzárnák a vízmű kútjait, mielőtt fejükre dől életük munkája. De megfontolandó Gál Gáspárné tanácsa is, akinek érthető okokból elege van a házrepedéseket fényképező látogatókból: "Ha mindegyik egy forintot letesz, akkor már kész lenne a ház".